Tiskové zprávy HK ČR
Šetření Hospodářské komory: Jednoznačnou prioritou pražských firem je řešení dopravní situace v hlavním městě
Dopravní situace v Praze je podle pražských podnikatelů v současnosti největším problémem a hlavní výzvou pro magistrát, který vzejde z nadcházejících voleb do pražského zastupitelstva. Ukázalo to šetření, které Hospodářská komora představila kandidátům na pražského primátora během předvolební diskuze ve Florentinu.
Hospodářská komora ČR vyšle na odbornou soutěž EuroSkills 2023 reprezentační výpravu ČR
Hospodářská komora ČR společně s partnery vyšle na 8. evropské bienále EuroSkills 2023 do polského Gdaňsku mladé reprezentanty, kteří budou ČR zastupovat na evropském mistrovství odborných profesních dovedností. Na akci, která začíná přesně za rok mezi 5. a 9. zářím 2023, změří síly na 600 soutěžících z 31 zemí ve zhruba 50 technických a řemeslných oborech.
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý: Situace s cenami energií je vážná, podnikatelé potřebují účinná řešení. Vládu, opozici i odboráře vyzývá, aby teď společně táhli za jeden provaz
Do konce letošního roku skoro pětina firem sníží stavy svých zaměstnanců. Vedou je k tomu rostoucí ceny a hlavně vysoké ceny energií. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory mezi zaměstnavateli. Abnormálně vysoké ceny plynu a elektřiny způsobují podnikům obrovské potíže, zejména v energeticky náročných odvětvích hrozí omezování nebo zastavení výroby. Vláda podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého situaci podniků navzdory apelům podnikatelských organizací dosud podceňovala a soustředila se jen na podporu domácností. Šéf Komory vyzývá, aby vláda, opozice i odboráři teď společně táhli za jeden provaz ve snaze zajistit účinné řešení energetické krize.
Antibyrokratický balíček I. i nadále počítá se zbytečně přísnými sankcemi pro firmy. Vláda odkládá vypořádání podnikatelských připomínek
Tzv. Antibyrokratický balíček I., který ve středu projedná vláda, je zatím pouze obecným popisem vytipovaných oblastí pro omezení administrativní zátěže českých firem, nikoliv již návrhem konkrétních novel příslušných zákonů. Upozorňuje na to Hospodářská komora ČR. Ta k materiálu poslala podrobné připomínky, vláda je v meziresortním řízení většinově vypořádala tak, že je klasifikovala jako nové návrhy s tím, že budou obsahem Antibyrokratického balíčku II.
Podnikatelé volají po tom, aby jim vláda zrušila povinnost poskytovat údaje, s nimiž stát nijak nepracuje
Povinnost poskytovat státu údaje, které jsou pro stát nepotřebné a s nimiž nijak nepracuje, by měla být zrušena či alespoň zásadně zredukována, existuje-li rozumný důvod pro jejich budoucí využití. Přesvědčena je o tom většina podnikatelů zastřešená Hospodářskou komoru.
Podnikatelská svoboda se za pět let snížila
Úroveň podnikatelské svobody za posledních pět let v České republice klesla. Vyplývá to analýzy Hospodářské komory České republiky na základě dat živnostníků a firem, které Hospodářská komora zastřešuje. Hlavním důvodem je to, že stát na podnikatele uvaluje nové povinnosti, které s podnikáním nesouvisí.
Vláda pokračuje v dekodifikaci stavebního práva, výsledkem bude stav horší, než panoval dosud
Nový stavební zákon měl zjednodušit zdlouhavý systém povolování staveb, občané ani stavební firmy se ale dříve proklamovaného jednoho razítka, jednoho transparentního řízení, cesty na jeden úřad a zákonem vymahatelných lhůt nedočkají. Naopak přibude nové zelené superrazítko a úřad navíc. Legislativní rada vlády totiž má už zítra projednat úřednickou verzi novely stavebního zákona, do níž nejsou zahrnuty praktické zkušenosti ze stavebnictví. Příprava, zpracování i projednání novely proběhly bez spolupráce s odbornými svazy, asociacemi či odborníky. Ministerstvo pro místní rozvoj ani neprojednalo připomínky odborných komor a svazů působících ve stavebnictví. Hospodářská komora proto vládě doporučuje, aby návrh zákon stáhla a začala se výhradami profesních komor, svazů a asociací, ale také třeba hlavního města Prahy a statutárních měst ČR sdružených v iniciativě CityDeal, relevantně zabývat.
Podnikatelé si stěžují na nejednoznačnost právních předpisů. Vyřizování agendy na úřadech není standardizované
Většina podnikatelů označuje za největší problém, že právní normy ponechávají úředníkům velký prostor pro libovůli, které se ale podnikatelé nemůžou účinně bránit. Vyplývá to ze šetření Hospodářské komory, která dlouhodobě analyzuje, jak vysoké regulatorní a administrativní zátěži tuzemští živnostníci a podniky musí čelit.
Zástupci firem apelují na vládu kvůli vysoké ceně energie, zajištění dodávek plynu a nastavení krizového scénáře
Na včerejší dlouho odkládané schůzce ekonomických ministrů a sociálních partnerů zdůraznili zástupci zaměstnavatelů nutnost zajištění dodávek plynu a zavedení opatření na zmírnění dopadů vysokých cen elektřiny a plynu podle Dočasného krizového rámce. Je to zásadní řešení pro firmy postižené dopadem vysokých cen plynu. Žádné jiné opatření, které zatím bylo přijato nebo se o něm uvažuje, totiž zdražování plynu pro firmy neřeší.
Většině podnikatelů chybí informace od státu, do jakého regulačního stupně spadá jejich podnikání a jaké dopady na ně bude mít vyhlášení stavu nouze v plynárenství, přesto jsou rizika důsledků odstavení značná
Více než tři pětiny podniků nemají dostatek informací, co by pro ně znamenalo, kdyby stát vyhlásil stav nouze v plynárenství a začal regulovat spotřebu plynu podle vyhlášky o stavu nouze v plynárenství. Jako první by se přitom dodávky plynu omezovaly či zcela vypínaly právě firmám. Upozorňuje na to Hospodářská komora České republiky, která doporučuje vládě a ministerstvu průmyslu a obchodu, aby se co nejdříve na informační deficit o regulačních stupních a nouzovém stavu v plynárenství zaměřily. Naopak ty podniky, které dostatek informací mají, upozorňují, že pro ně přerušení dodávek znamená ekonomickou hrozbu ohrožující jejich další působení.